بنام دوست

چرا امام زمان﴿عج﴾ ، هنگام ظهور ، کتابهای پیامبران پیشین

 را به همراه خواهد آورد ؟

کتاب‌های آسمانی به صورت صحیح و تحریف ‌نشده نزد ائمه اطهار(ع) وجود دارد. بدیهی است اکنون نیز نزد امام زمان(عج) است. در این‌باره در روایتی می‌خوانیم:

حسین بن ابی‌العلاء میگوید: امام صادق(ع) فرمود: «براستى در نزد من جفر ابیض است»، گفتم: آن ، چه چیزی است؟ فرمود: « زبور داود ، تورات موسى ، انجیل عیسى ، صُحُف ابراهیم ، احکام حلال و حرام و مصحف فاطمه(س).

 معتقد نیستم که در آن قرآنى باشد ، با این حال؛ آنچه مردم راجع به آن به ما نیاز دارند ، در آن هست و ما به احدى نیاز نداریم. آنقدر جامع است که در آن حکم مجازات به یک تازیانه ، نصف تازیانه ، ربع تازیانه و غرامت خراش هم درج است. پیش من است جفر احمر» ، گفتم: در جفر احمر چیست؟ فرمود: « سلاح است و آنرا تنها براى خون باز می‌کنند ، صاحب شمشیر آنرا باز می‌کند براى کشتن».(1)

بنابراین:

اولاً؛ تمام اینها کلام خداوند و مقدس هستند و از همان زمان دست به دست به کسی که شایسته‌ترین بود می‌رسید. با توجه به اینکه کتابهای ادیان آسمانی برای همگان - بویژه اهل کتاب - جذابیت دارند ، همراه داشتن آن توسط امام زمان(عج) میتواند آنان را برای پذیرش دعوت الهی مشتاق کند.

ثانیاً؛ بشریت بتواند پیام دقیق تمام پیامبران را به خوبی درک کند که تنها با عرضه چنین کتابهایی امکان‌پذیر است.

ثالثاً؛ همانطور که در روایت بالا اشاره شد ، ممکن است یکی از منابع علوم ائمه اطهار(ع) همین کتابهای آسمانی تحریف نشده باشند.

  

پی نوشت :

[1]. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج ‏1، ص 240، تهران، دار الکتب الاسلامیة، چاپ دوم‏، ‏1362ش‏.‏