به نام حق

یاران اصلى امام زمان(عج)روحی فداه

عصاره تاریخ

قیام مهدوى به حدى گسترده و فراگیر است که در قلمرو آن ، همه ملیت‌‏ها و گروهها از گذشته تا حال و آینده حضور دارند و حتى ملائکه الهى نیز در آن به ایفاى نقش مى‌‏پردازند. آیا یاران اصلى امام زمان(عج) عصاره تاریخ هستند و از میان این همه انسانهاى صالح و اولیاى الهى انتخاب آنان چگونه صورت مى‏‌گیرد ، یعنى آنها چه ویژگیهایی دارند که به این مقام برگزیده شده‏‌اند؟! انقلابى بزرگ و جهانى نیازمند رهبران و مدیرانى لایق ، کارکشته ، وارسته و پرتوان است که هم پیروزى‏‌اش تأمین شود و هم اهداف و برنامه‏‌هاى فراگیر آن تحقق یابد. براین اساس قیام مهدوى به حدى گسترده است که در قلمرو آن ، همه ملیتها و گروهها از گذشته تا حال و آینده حضور دارند و حتى ملائکه الهى نیز در آن به ایفاى نقش مى‏‌پردازند. پس از آنجایى که در میان یاران حضرت ، پیامبران و اولیاى الهى (چون عیسى ، یوشع ، خضر ، اصحاب کهف و) و هم از اصحاب پیامبر اسلام(ص) و امیرمؤمنان(ع) (چون سلمان و مالک ، ابوذر و) حضور دارند ، مى‏‌توان گفت آنان عصاره تاریخ خواهند بود. علاوه بر آن که خود حضرت مهدى(عج) ادامه دهنده راه همه پیامبران و اوصیا و دارنده همه سنن و مواریث آنان است؛ به طور طبیعى یارانش نیز دارنده این میراث گرانبها خواهند بود. البته در مجامع روایى بر ۳۱۳ یار خاص آن حضرت تأکیدات ویژه‏‌اى شده و اوصاف و خصلتهایى براى آنان شمارش شده است که نشان میدهد واقعاً آنان انسانهاى برتر ، شایسته و برگزیده هستند و توان انجام این مأموریت بزرگ الهى را دارند.

   اوصاف یاران در قرآن‏

در قرآن آیاتى وجود دارد که ویژگیهاى برشمرده آنها را میتوان بر یاران خاص حضرت مهدى(عج)روحی فداه تطبیق داد و در بعضى از روایات نیز بیان شده که این آیات در مورد مهدى(عج) و اصحابش باشد؛ از جمله مى‏‌فرماید: «‏یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ أَذِلَّهٍ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّهٍ عَلَى الْکافِرِینَ یُجاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ لا یَخافُونَ لَوْمَهَ لائِمٍ ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ»(۱)؛ بر اساس این آیه خداوند در آینده جمعیتى را براى حمایت دین بر مى‏‌انگیزد و اوصاف کسانى را که باید این رسالت بزرگ را انجام دهند، چنین شرح مى‏‌دهد:

۱-  آنان عاشق خدا بوده و جز به خشنودى او نمى‏‌اندیشند ، هم خدا آنها را دوست دارد و هم آنان خدا را دوست دارند.

۲- در برابر مؤمنان خاضع و فروتن هستند.

۳- در برابر ستمکاران قدرتمند هستند.

۴-  جهاد در راه خدا برنامه همیشگى آنهاست.

۵-  ثابت قدم بوده و از ملامت کنندگان باکى ندارند.

در پایان مى‏‌فرماید: «بدست آوردن این امتیازات (علاوه بر کوشش شخصى)، مرهون فضل الهى است که به هر کس شایسته باشد، داده مى‏‌شود. «ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ». در روایتى از امام صادق(ع) اوصافى براى یاران حضرت مهدى بیان شده که با اوصاف مذکور در آیه هماهنگ است.(۲) به طور کلى مى‏‌توان اوصاف ، و ویژگى‏هاى یاران خاص حضرت را در روایات چنین شمارش کرد.

   اوصاف یاران در حدیث‏

-       شناخت عمیق نسبت به خدا

امام صادق(ع) مى‏‌فرماید: «در قلوب آنان (یاران مهدى)، نسبت به ذات خدا شکى نیست».(۳) و «آنان به وحدانیت خداوند آن چنان که حق وحدانیت اوست ، اعتقاد دارند».(۴)

-       معرفت به امام زمان(عج)

امام سجاد(ع) مى‏‌فرماید: «آنان کسانى‏‌اند که به امامت مهدى(عج) اعتقاد دارند».(۵)

-       اخلاص

امام جواد(ع) فرمود: «هنگامى که براى مهدى ، ۳۱۳ تن از اهل اخلاص جمع شد ، خداوند امر او را ظاهر خواهد کرد».(۶)

-       اطاعت و فرمانبرى

امام صادق(ع) مى‏‌فرماید: «اطاعت آنان از امام ، بیشتر از فرمانبرى کنیز در برابر مولایش است»(۷)

-       استقامت

امام صادق(ع) مى‏‌فرماید: « گویا قلبهاى آنان مانند تکه‌‏هاى آهن است محکم‌‏تر از سنگ است».(۸)

-       جان‌ نثارى

از امام صادق(ع) نقل شده است: «آنان پروانه‌وار شمع وجود امام را در میان گرفته و او را با جانشان محافظت مى‏‌کنند».(۹)

-       برخوردارى از تأییدات الهى

امام على(ع) فرمود: « خداوند مردى (مهدى) را در آخرالزمان مى‏‌انگیزاند او را به ملائکه‏‌اش تأیید کرده و انصارش را حفظ خواهد کرد».(۱۰)

-       شهادت‏‌طلبى

امام صادق(ع) فرمود: «یاران مهدى ، آرزو مى‏‌کنند که در راه خدا به شهادت برسند».(۱۱)

-       صبر و بردبارى

امام على(ع) مى‏‌فرماید: «یاران مهدى ، گروهى‏‌اند که به خاطر صبر و بردبارى در راه خدا ، بر او منت نمى‏‌گذارند و از اینکه جان خویش را تقدیم حضرت حق مى‏کنند ، به خود نمى‏‌بالند و تکبر نمى‏‌کنند».(۱۲)

-       شیران روز و زاهدان شب

امام صادق(ع) فرمود: «گویا من نظر مى‏‌کنم به قائم و اصحاب او در نجف و کوفه ، سجده‏‌ها به پیشانیهاى آنها اثر گذاشته است؛ شیران در روز و راهبان در شب‌‏اند».(۱۳)

-       همدلى

امام على(ع) فرمود: «ایشان یکدل و هماهنگ هستند».(۱۴)

-       خواستار برکت

از امام صادق(ع) آمده است: «آنان بر فراز اسبهاى خود دست بر زین امام مى‏‌کشند و تبّرک مى‏‌جویند.(۱۵)

-       عبادت الهى

امام صادق(ع) فرمود: «در دل شب ، از خشیت خداوند ناله‏‌هایى دارند ، مانند ناله مادران پسر مرده» و «شب‏‌ها را با عبادت به صبح میرسانند و روزها را با روزه به پایان مى‏‌برند».(۱۶)

-       شجاعت

امام على(ع) مى‏‌فرماید: «همه شیرانى‏‌اند که از بیشه‏‌ها خارج شده‏‌اند و اگر اراده کنند ، کوه‏‌ها را از جا بر مى‏‌کنند».(همان)

-       علم و بصیرت

امام على(ع) مى‏‌فرماید: «پس گروهى در آن فتنه‏‌ها صیقلى مى‏شوند ، مانند صیقل دادن آهنگر ، شمشیر را. دیده‏‌هاى آنان به نور قرآن جلا داده و تفسیر در گوشهایشان جا گرفته است. در شب جام حکمت را به آنها مى‏‌نوشانند ، بعد از اینکه در بامداد هم نوشیده باشند».(۱۷)

-       حق یاورى

امام صادق(ع) مى‏‌فرماید: «خداوند به وسیله آنها ، امام حق را یارى مى‏‌کند».(۱۸)

-       حکمت نورانى

از امام صادق(ع) نقل شده است: «گویى دلهاى آنان مشعل نورانى است».(۱۹)

با توجه به این روایات روشن مى‏‌شود که یاران حضرت مهدى(عج) داراى چنان ویژگى‏‌ها و اوصاف برتر و کم نظیرى هستند که به حق در این مقام و موقعیت قرار گرفته‏‌اند و بدین جهت نقش مهمى در پیروزى آن قیام جهانى خواهند داشت.

   پی‌نوشت‌ها :
۱- مائده (۵) ، آیه ۵۴
۲- بحارالانوار ، ج ۵۲ ، ص ۳۰۸
۳- همان ، ص ۳۱۷
۴- بشاره الاسلام ، ص ۲۲۰
۵- کمال الدین ، ح ۱، باب ۳۱ ، ح ۲
۶- همان ، ح‏۲، ص ۳۷۸-۳۷۷
۷- بحارالانوار، ج ۵۲ ، ص ۳۰۸
۸- همان ، ص ۳۰۷ ، ح ۸۲
۹- همان ، ص ۳۰۸
۱۰- همان ، ص ۲۸۰، ح ۶
۱۱- همان ، ص ۳۰۷، ح ۸۲
۱۲- یوم الخلاص ، ص ۲۲۴
۱۳- بحارالانوار ، ج ۵۲ ، ص ۳۸۶
۱۴- یوم الخلاص ، ص ۲۲۴
۱۵- بحارالانوار ، ج ۵۲ ، ص ۳۰۸
۱۶- یوم الخلاص ، ص ۲۲۴
۱۷- بحارالانوار ، ج ۵۲ ، ص ۳۳۴، ح ۶۴
۱۸- همان ، ص ۳۰۸
۱۹- همان.

سخن امام علی(ع) درباره تداوم امامت تا ظهور امام عصر(عج)

قال علی بن ابیطالب علیه السلام:
الا ان مثل آل محمد(ص) کمثل نجوم السماء: اذا خوی نجم ، طلع نجم ، فکانکم قد تکاملت من الله فیکم الصنائع و اراکم ما کنتم تاملون.   «نهج البلاغه، خطبه ۱۰۰»                    

امام علی علیه السلام می فرمایند:  آگاه باشید ، مَثَل آل محمد «صلی الله علیه و آله و سلم» چونان ستارگان آسمان است ، اگر ستاره‌ای غروب کند ، ستاره دیگری طلوع خواهد کرد «تا ظهور صاحب الزمان علیه السلام»، گویا می‌بینم در پرتو خاندان پیامبر(ص) نعمت‌های خدا بر شما تمام شده و شما به آنچه آرزو دارید رسیده‌اید.